COVID-19 pažymėtais laikais visiems mums reikia skaitymo terapijos

Lauktas ir malonus biblioterapijos gerbėjų susitikimas Birštone vyko 2020 metų spalio 16 dieną, kaip ir buvo numatyta. Atrodytų, toks paprastas faktas džiugina, bet juk konferencija galėjo ir neįvykti. Dalyvaujantiems teko prisitaikyti prie saugių tarpusavio atstumų laikymosi, organizatoriams – gerokai sumažinti klausytojų skaičių ir nustatyti nelabai patogų sutrumpintą pranešimų laiko režimą (vienam pranešėjui skirta 15 min). Maloni naujovė – konferencijos sklaidai biblioteka pasirūpino renginio transliacija. Taigi, viena vertus, dalyvauti konferencijoje negalėjo visi norintys, bet konferencijos pranešėjų pasidalinta informacija turi galimybių pasklisti plačiau.

Parama apsilankymu ir geru žodžiu

Rytinėje sesijoje išklausyti penki pranešimai. Iki jai prasidedant sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Birštono miesto merė Nijolė Dirginčienė ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. Organizatoriams visada malonu pajusti paramą iš vietos savivaldos, maloniai nuteikė Nacionalinės bibliotekos direktoriaus apsilankymas konferencijoje ir pasisakymas, kad COVID-19 pažymėtais laikais visiems mums reikia skaitymo terapijos.

Psichologų pranešimai

Psichologas Timas Petraitis moka kalbėti rimtai ir tuo pačiu metu – linksma gaida. Kai pirmąkart prieš keletą metų klausiausi jo pranešimo, jo maniera patylėti, kol parašys kažką ekrane, mane trikdė. Dabar jau suprantu, kad tai stilius. Unikalus kalbėjimo apie rimtus dalykus būdas, kai pats turinys sunkus, o žodžiai juokina (!) Tiesa, šiais metais nedaug juokėmės, rimtai kalbėjo Timas – apie naujai suvoktą therapiea + biblio reikšmę (buvimas šalia skaitant), apie skaitymą, kaip bausmę, apie biblioterapeutą, atliekantį pribuvėjos vaidmenį ir dar daug įdomių dalykų. Super pasisakymas

Donatos Grakauskaitės – Šličienės pranešimas skirtas psichologinių vaikų traumų gydymui, pasitelkiant biblioterapiją. Puiku, kai specialistas randa būdą spręsti problemas. Nuostabu, kad tas būdas – biblioterapija. Tačiau man tikrai labiau norėtųsi, kad tokių problemų būtų kuo mažiau…

Bibliotekininkų kūrybos rezultatai ir … terapinis žvilgsnis pro langą

Konferencijos metu pristačiau savo knygą „Biblioterapija: teorija ir praktika“, daugiau dėmesio skirdama ištakoms, šios knygos atsiradimui ir įkvėpėjams. Daug pasakoti apie knygą nesinori, norėčiau padiskutuoti su jau perskaičiusiais ją.

Turbūt nesuklysiu, sakydama kad esminis dėmesys konferencijoje buvo skirtas Birštono viešosios bibliotekos kartu su partneriais sukurtai biblioterapijos programėlei. Programėlėje informacinių technologijų pagalba pasitelkiamas ne tik žodis, bet ir meditacinė muzika, padedanti atsipalaiduoti, apmąstyti girdimus tekstus. Projekto partneriais buvos Lietuvos biblioterapijos asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informacinių technologijų specialistai iš įmonės Caesar7, Lietuvos medicinos biblioteka ir kt. Projektas dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos. Programėlę pamatėme kol kas multimedijos ekrane, bet jau netrukus ji bus prieinama visiems norintiems ir telefonuose, ir kompiuteriuose. Įdomu buvo paklausyti apie sudėtingo kelio vingius kuriant programėlę. Technologijos pasitelktos terapijai, įsitraukę į procesą kūrėjai ir ypač organizatoriai patyrė nemažai streso, bet dabar visi išgyveno kūrybiškos veiklos rezultato džiaugsmą.

Paskutiniam rytinės sesijos pranešėjui teko nelengva dalia – išlaikyti dėmesį savo temai, atitraukiant dalyvius nuo mobilios programėlės sukelto šurmulio… Vidui Dusevičiui pavyko. Ramus balsas, filosofo žvilgsnis į neseniai visų išgyventą laikotarpį ir jo metu ne tik moksleivių patirtas atskirties nuo pasaulio išgyvenimo emocijas. Kai pasaulis tave apriboja, atsiranda įdomios mintys apie langą. Jo prasmę mūsų gyvenime, mums suteikiamas (ar apribojamas) galimybes, atspindžius ar mūsų godas… Šiam procese kai kam išplaukia eilėraščiai, kai kam – egzistenciniai apmąstymai…

Praktinių užsiėmimų laikas

Visi dalyviai galėjo užsiregistruoti viename iš penkių praktinių biblioterapijos užsiėmimų. Tai išskirstė srautus, leido atitolti vienas nuo kito, ir – padirbėti sąlyginai nedidelėse grupėse (to ankstesnėse konferencijose pasigesdavau). Tačiau laiko pasireikšti kūrybiškumui mūsų grupelėje pritrūko. Nespėjome aptarti visų kūrybą, kai kas ir išbaigti nelabai suspėjo. Gal todėl po konferencijos pasigirdo ne vienas balsas, kad kūrybinės pratybos galėtų būti organizuojamos antrąją konferencijos dieną, neskubant…

Skaitytojų klubas, kūrybinio rašymo projektas ir multisensorinė erdvė bibliotekose

Popietinėje sesijoje konferencijos dalyviai išklausė dar tris pranešimus. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Skaitytojų klubo viena iš vedėjų Rasa Derenčienė pasidalino dviejų metų patirtimi, organizuojant klubą su biblioterapijos elementais. Klubas mėgstamas skaitytojų, veikla vyko ir karantino metu – virtualiu būdu. Klubo rekomenduojamų knygų sąrašas yra skelbiamas viešai, juo domisi ne tik klubo nariai.

Kristina Jaskūnienė pranešimu pristatė išskirtinį kūrybinio rašymo projektą, vykdytą Jonavos viešojoje bibliotekoje. Projektas įgyvendintas karantino metu, todėl idėja veiklas perkelti  į virtualią erdvę, projektui suteikė išskirtinumo, patrauklumo. Kūrybinio rašymo užduotys ir patys susitikimai su psichologe – psichoterapeute Inga Juodkūne vyko nuotoliniu būdu, išlaikant asmeninį anonimiškumą. Į projektą galėjo įsitraukti daug platesnė auditorija, nei tai būtų galėję vykti pačioje viešosios bibliotekos erdvėje. Anot pranešėjos, projekte dalyvavo net lietuviai iš užsienio, ne tik iš Jonavos ir kitų Lietuvos vietovių.

Pranešimą apie multisensorinės erdvės įkūrimą Šiaulių RSVB Kužių padalinyje išklausėme virtualiai – pranešėjos iš anksto atsiuntė sukurtą ir sumontuota vaizdo filmuką apie šios bibliotekos veiklas.

Pokonferencinės meditacijos

Daugumai Birštono konferencijos dalyvių tuo programa buvo išsemta, kai kurie dar liko pasidžiaugti kurorto ramybe, kiti suskubo užlipti į apžvalginį bokštą. Na, o Lietuvos biblioterapijos asociacijos nariai, iš anksto užsiregistravę rytojaus veiklai, spalio 17 d. rinkosi į kūrybinį užsiėmimą „Kelias“. Užsiėmimą vedė LBA prezidentė dr. Jūratė Sučylaitė. Apie kelią mąstėme poetų eilėmis, reagavome savo mintimis, kelio metaforą siejome su upe ir kurhauzu. Mintys vedė į gyvenimo tėkmę, asociacijas,  žodžių prasminę interpretaciją. Savo vidinio AŠ prisilietimą susiejome su mūsų atstovaujamos organizacijos – Lietuvos bilioterapijos asociacijos nueitu keliu ir ateities planais. Taip kūrybiškai ir terapiškai apsvarstyti organizacijos planus sugeba poezijai prijaučiantys.

Daiva Janavičienė

Vienas komentaras “Birštono konferencija: penktasis susitikimas COVID‘o fone

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s