Akvilinos Cicėnaitės knyga „Niujorko respublika“ verta to, kad ją paskaitytų ne tik paaugliai

Jeigu ne dalyvavimas tarptautiniame projekte, tikriausiai šios knygos nebūčiau skaičiusi, mat ji skirta paaugliams. Bet įsipareigojimai įvertinti ir vaikams skirtą literatūrą, praplėtė atradimų horizontus. Akvilinos Cicėnaitės knyga „Niujorko respublika“ verta to, kad ją paskaitytų gyvenę mūsų šalies transformacijų laikotarpiu ir vaikystės, ir paauglystės išgyvenimus palikę prisiminimams. Romane tiek mielų, bent jau man atpažįstamų detalių, jausenų, būsenų, įvykių, kad galiu knygą sau įvarinti biblioterapine.

Ne tik paaugliams rekomenduoju šią romantišką, mergaitiškai gražią, viltingą istoriją apie nelengvą ir spalvingą Beatričės paauglystę. Ši knyga man susisiejo su R. Kmitos romanu „Pietinia kronikas“ , abiejuose kūriniuose veiksmas vyksta panašiu laikotarpiu, – šiek tiek iki ir po nepriklausomybės atkūrimo. Bet kaip skiriasi moteriškas ir vyriškas procesų matymas, jausenų išgyvenimai, gyvenimo tėkmė. Tikrai įdomu palyginti.

Kai Niujorkas įsikūrė Užupyje

Niujorko respublika – tai vieta palėpėje, ar tiesiog kažkokiame slaptame ir kartu viešai prieinamame užkaboryje Vilniaus Užupio mikrorajone. Dviem įsimylėjusiems romantiškiems paaugliams tai buvo svajonių priebėga, vieta pasislėpti nuo realaus gyvenimo tėkmės. Kur vyrauja draudimai, ribojimai, nenoras tavęs suprasti, reikalavimai. Tikroviški mokyklos kasdienybės aprašymai man sukėlė nostalgiją, nors akivaizdu, kad tuo metu paaugliams tai kėlė nerimą, o gal ir stipresnius visai neteigiamus jausmus.

Paaugliai griūvančioje šeimoje

Vieni kovoja už nepriklausomybę, kiti nemato pasaulio dėl kivirčų ir alkoholio namuose. Kaip jaučiasi vaikai šeimoje, kai tėvai vienas kitą niekina ir žemina, grasina vienas kito ar savęs sunaikinimu. Kažin, ar ši situacija keičiasi, priklausomai nuo politinės santvarkos, bet socialinės transformacijos užaštrina asmenines problemas…

Viltinga pabaiga

Smagiausia man buvo skaityti pabaigą, nors ir suprantu, kad ji … tiesiog romantiškas istorijos išbaigimas. Taip smagu tikėti, kad viskas baigiasi sėkmingai. Kitaip, nei paauglystėje norėta, bet kartu – ir panašiai. Pasikeitus santvarka atvėrė daug galimybių – ir nuvykti į tikrą Niujorką, ir tapti gydytoja, ir nemirtingumą kitiems kuriančia rašytoja. Man šią knygą skaityti buvo tikras malonumas.  

Daiva Janavičienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s