Prisiminimai iš toli mums atrodo kitaip, nei buvo tai išgyvenant

Benedict Wells romaną „Kai baigiasi vienatvė“ apibūdinčiau, kaip gilų, nuoširdų apmąstymą apie šeimos narių negebėjimą būti kartu, pasidžiaugti artimo bendravimo, dvasinio palaikymo duotybe. Tikriausiai tai yra gana paplitusi šiuolaikinio pasaulio bėda. Lengviau tiesiog būti, ieškant sau paramos, arba – pozityviai teigiant save (ko mus moko reklama ir įvaizdžio kūrimas). Bet atjausti, suprasti, paguosti kitą – tenka mokytis iš naujo, per patiriamą skausmą, išgyvenamą kaltę, praradimus.

Man ši knyga neatrodo tik apie vienatvę. Taip, dauguma herojų po gyvenimą vaikšto vienumoje, kartais – tiesiog ieško galimybių atsiskirti nuo kitų, net ir suprasdami, kad taip skaudina tą, nepripažintąjį. Siužeto pabaigoje labiausiai užkietėję vienišiai tarsi randa pagalbą, suartėdami su kitais, artimiausiais žmonėmis. Bet visame siužete labiau man jautėsi kitų atstūmimas ir baimė būti atstumtam. Besitęsiantis per kartas negebėjimas džiaugtis, būnant kartu. Ir kaip tik buvimo kartu idealizavimas jau po laiko. Atsiminimuose buvusi bendrystė labai graži, maloni, traukianti. Net ir tuomet, kai žinai, kad abipusio supratimo kažkodėl nepavyko pasiekti.   

Stiprios moterys ir nedrąsūs vyrai

Romano herojai vyrai – kantrūs, gebantys būti draugijos siela, užsispyrę… ir kartu – be galo trapūs, nedrįstantys išsakyti savo jausmų, negalintys pripažinti kaltės ar net užjausti (užstoti) skriaudžiamą brolį. Vienas brolis moka atkakliai siekti savo tikslo ir tampa turtuoliu, tačiau taip ir lieka priklausomas nuo vidinių baimių, mistinių ženklų laikymosi. Turėdamas galimybių, sukviečia šeimos narius pas save ir … nemoka suvienyti, ar bent paguosti tuomet, kai to ypač reikia.

Pasakotojas Žiulis visą gyvenimą jaučiasi atstumtasis. Paauglystėje nemoka išsakyti savo meilės šalia atsiradusiai keistuolei Alvai. Nors jaučia jos susižavėjimą, bet tuo pačiu – ir atstūmimą. Kiekvienas savo kiaute kenčia, nedrįsdami atsiskleisti, nes tai labai pavojinga?

Tonis, kuris užstoja paauglių mušamą ir skriaudžiamą Žiulį – artimu draugu lieka visam gyvenimui. Jis – abiejų brolių draugas, visai skirtingai jiems svarbus. O labiausiai jis norėtų sesers Lizos meilės, tačiau ji visai nemoka atsakyti nuoširdžiu rūpesčiu ir meile. Ji ieško nuotykių, už savo vyrų meilę nori pakovoti.. ir vėl nusivilti. Nori visiems patikti.

Netekties skausmas moko

Siužete nemažai netekčių. Jau iš vaikystės prisiminimų išlenda ankstyva tėčio brolio mirtis, kurios niekas nekomentuoja. Tarsi tai turi būti tiesiog neliečiama. Paskui patys šios šeimos vaikai lieka našlaičiais. Nors gyva teta ir močiutė – jie paliekami augti internate. Baisus jausminis smūgis, kuris skirtingai paveikia vaikus. Jie išsiskirsto, nemoka palaikyti vienas kito, net ir tuomet, kai Žiulis kreipiasi pagalbos. Kiekvienas lieka su savo bėdomis, prisitaikymo problemomis, vidiniais skausmais. Žiulis išsako savo vidinę kančią apie paskutinius skaudžius žodžius savo tėtei. Kad kas nors būtų pagalvojęs, kad tai paskutiniai žodžiai…

Po daug metų Likimas suveda paauglystėje vienas kitą palaikiusius ir kartu skaudinusius Žiulį ir Alvą. Kelias susikerta vėl skausmingai – per Alvos vyro ligą ir mirtį, jie gali sujungti savo likimus į vieną šeimą. Yra pasiryžę visą save atiduoti savo dvynukams. Bet Likimas ir vėl nori kitaip…

Netekčių apmąstymas ir išgyvenimas suartina brolius ir seserį, jie ima remti vienas kitą, taip pagelbėdami ir sau patiems…

Manau, kad ne vienu epizodu, siužetine linija, vidiniais apmąstymais šis romanas gali tapti biblioterapiniu. Rekomenduoju jį mėgstantiems gilinimąsi į santykius, šeimų ryšius.

Daiva Janavičienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s