Dantų ir giminės šaknys turi sąsajų

Suomių rašytojo Miika Nousiainen‘o romanas „Šaknys“ vertas dėmesio pirmiausia dėl to, kad skatina šypsotis. Ne vien dėl to, kad parodyti sveikus dantis, bet tiesiog dėl galimybių pasinerti į subtiliai humoristinį stilių. Tamsiais žiemos vakarais man (o gal ir kitiems) norisi tokio skaitomos knygos poveikio.

Jeigu trumpai persakyti siužetą, tai jis pagal anksčiau buvusias gana tvirtas nuostatas, būtų labiau panašus į dramą, ar tragediją. Peka (pagrindinis herojus ir pasakotojas) pasiryžta gydyti dantis ne valdiškoje, o privačioje klinikoje ir užsiregistruoja pas gydytoją identiška savajai pavarde. Čia susiduria ne tik su visai priešinga reklamos kūrėjui filosofija apie griežtą taisyklių laikymąsi. Kontaktas baigiasi abipusiu pasiryžimu išsiaiškinti, kur jų tėvas (atranda giminystės ryšius ir nusprendžia kartu sekti menamo tėvo pėdsakais po pasaulį). Kelionė vaisinga – atranda dar 3 seseris, išsibarsčiusias po Švediją, Taivaną ir Australiją… Argi ne tragedija, turėti tokį tėvą? – būtų normalu romane rasti tokio pobūdžio turinį. Bet čia į reiškinį žiūrima visai kitaip – pirmiausia, kaip smagu atrasti savo giminę, patirti tarpusavio ryšius, pagelbėti vienas kitam. Prasmingi atradimai apie jausmus, kitoniškumą, kultūrų skirtumus ir sudėtingą šeimos tarpusavio santykių darnos palaikymą. Humoras apie skirtingą pasaulio suvokimą, kai Eskas (brolis dantistas) viską rikiuoja pagal dantų higienos laikymąsi, sesuo Sarė burnoja ant jai priešiško pasaulio, taivanietė sesuo Fanė vos sudurdama galą su galu aukojasi dėl savo sergančios mamos, o jauniausioji sesuo Sundi stengiasi tęsti aborigenų gyvensenos filosofiją.

Meilės siužete nedaug, ji tarp eilučių. Daugiau nesutarimų, kylančių iš meilės skirtybių. Vis tik pabaigoje Meilė išaukštinama per taisyklių besilaikantį Eską. Jis įsimyli taivanietę medicinos seselę, puikiai sugebančią jam asistuoti dantisto kabinete. Jie sukuria šeimą, įkuria savo kliniką ir turi savo tvarkos atstatymo filosofiją „taisyti pasaulį dantis po danties“…

Daiva Janavičienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s