Nelengva susitaikyti su mirtingumu

Nelengva autobiografinė knyga apie artėjančią mirtį, gyvenimą šalia gęstančio mylimo žmogaus ir gedėjimą po jo mirties. Tai – Irvin D. Yalom ir Marlilyn Yalom knyga „Mirties ir gyvenimo klausimas“. Kai rašymas yra terapija ir viena iš galimybių atsitraukti nuo tiesioginių išgyvenimų.

Knygos idėja kilo iš 80-metės Marilyn, kuri net 65 metus buvo mylima žmona, kartu – ir mokslininkė, mama, močiutė. Jau sirgdama onkologine liga, ji nusprendė pasiūlyti vyrui bendrą veiklą. Parašyti knygą, paeiliui, po skyrių. Atvirai parašyti, kaip mes gyvename senatvėje ir bandome susitaikyti su mirties artėjamu. Pabandom, na, kas nors iš to išeis. Tikriausiai tau, Irvinai, ją teks pabaigti vienam…

Apie Merilyn ligą ir apsisprendimą

Stipri moteris, mylima, vyro emocinis, idėjinis ramstis. Jautriai ir racionaliai reaguoja ir dabar, besiruošdama mirčiai. Ne tiek pergyvena dėl savo jausmų, dėl neįmanomo skausmo, bet mąsto apie tai, kaip spręsti problemą. Kai skauda per daug, kai tapo akivaizdu, kad gydymas nesuteikia laukiamo pagerėjimo, o tik begalinį nuovargį, ji apsisprendžia ieškoti galimybių legaliai gauti mediko paslaugą savanoriškam išėjimui iš gyvenimo. Skaitydama šią knygą, jausmiškai jai pritariau. Nors šiaip eutanazijai nepritariau, tokia jau labai kontraversiška ši idėja. Tai viena iš vis dar sunkiai priimamų ir visuomenėje jautrių temų, prie kurios prisiliečiama knygoje. Gerai, kad apie tai rašoma.

Apie psichoterapeuto išgyvenimus

Visam pasaulyje pripažintas psichoterapeutas, rašytojas Irvinas Yalomas netenka savo ilgo šeimyninio gyvenimo ramsčio, mylimos žmonos. Nors yra už Marilyn vyresnis ir jam jau 88 metai, yra globojamas vaikų ir anūkų, jis sunkiai susitaiko su žmonos netektimi ir tai atvirai aprašo. Savo gedulo eigą – kaip sunku žiūrėti į žmonos portretą, kaip nuolat jaučia poreikį apie tai, kas vyksta realiame gyvenime, pasidalinti su žmona, išgirsti jos komentavimą. Ir kaip sunku vis iš naujo nusiminti prisiminus, kad jau nėra ką kalbinti. Gedulo išgyvenimai yra tema, kuria ne taip ir retai tenka rekomenduoti knygas žmonėms, pastaroji tam tikrai tinkama. Dar ir tuo įdomiu faktu, kad išgyvendamas gedulą ir su tuo susijusį nerimą, autorius skaitė anksčiau savo parašytas knygas. Tarsi pasijuto pacientu, išgyvendamas tai, kaip jis pats padėdavo dėl gedulo besikreipiantiems pacientams. Ir nustebo, kad tose knygose rado paguodą… Taigi, rekomenduodami šią knygą, tuo pačiu nurodote ir į dar keletą to paties autoriaus darbų (knygoje yra nuorodos).

Autobiografinė knyga parašyta jautriai, ją skaityti galėtų daugelis. Tiesa, kai kuriuos tikinčiuosius gali papiktinti Dievo nepripažinimas. Bet abu autoriai neneigia, kad nuoširdus tikėjimas Dievu padeda lengviau išgyventi sunkumus.

Daiva Janavičienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s